Historia Parafii

p.w. Św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Dąbrowie Górniczej

Parafia została erygowana 20 października 1952 r.

Biskup Częstochowski, Ks. Teodor KUBINA, dnia 06 lipca 1937 r. utworzył ekspozyturę z Parafii N.M.P. Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Po utworzeniu ekspozytury, urządzono kaplicę w domu prywatnym przy ul. Robotniczej 31 i w niej odprawiano nabożeństwa, aż do poświęcenia części kościoła w 1940 r.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1938 r. Podczas II Wojny Światowej zgromadzona cegła na budowę została zarekwirowana przez Niemców. Po wojnie na nowo zakupiono materiał i kończono rozpoczętą budowę kościoła.

Jeszcze w stanie niewykończonym został poświęcony 05.12.1948 r. przez Biskupa Częstochowskiego Teodora KUBINĘ i w nim rozpoczęto odprawianie nabożeństw. Kościół został konsekrowany dnia 08 maja 1960 r. przez Ks. Biskupa Pomocniczego Stanisława CZAJKĘ.

Parafią administrowali:

Ks. Włodzimierz ROSSO ( 1937 – 1943 );

Ks. Stanisław ŁOPACIŃSKI ( 1943 – 1949 );

Ks. Stanisław KRUSZYŃSKI ( 1949 – 1960 );

Ks. Marian KRZYŻANOWSKI ( 1960 – 1973 );

Ks. Stanisław WYGANOWSKI jako administrator ( 1971 – 1973 ) i jako proboszcz ( 1973 – 2000 );

Ks. Ireneusz KAJDAS – od 2000 r.

Do parafii należą ulice: Adamskiego, Asnyka, Bohomolca, Ciasna, Cupiała, Dembowskiego, Długosza, Dolna, Dubois, Ks. Dutkiewicza, Furmana, Gałczyńskiego, Głowackiego, Granitowa, Graniczna, Grunwaldzka, Hempla, Hibnera, Janowska, Kasprowicza, Kilińskiego, Kochanowskiego, Ks. Konarskiego, Konopnickiej (od nr 23), Korzeniec, Kraszewskiego, Krzynówki, Letnia, Limanowskiego, 22 Lipca (Gałczyńskiego), Łańcuckiego, Łącząca, 9 Maja, Malinowe Górki, Mała, Marchlewskiego, Modrzewskiego, Napierskiego, Narodowa, Niemcewicza, Odrodzenia, Olszowa, Pękalskich, Piaskowa, Plater, Podłęknicka (nr nieparzyste), Poniatowskiego (nr l-10), Paderewskiego, Powstańców, Północna, Przodowników, Robotnicza, Równa, Sawickiej, Siewierska, Skalskiego, Stalowa, Sztygarów, Śliwińskiego, Średnia, Urbańskiego, Wróblewskiego, Wspólna, Zapolskiej.

Święto patronalne (odpust parafialny) przypada na 19 marca – św. Józefa Oblubieńca NMP.